Lokalizacja

Lokalizacja Ośrodka

OŚRODEK WOJKÓW znajduje się w sanatoryjnej części Kowar, 9 km od Karpacza. Kowary to miasto i gmina w południowo-zachodniej części Polski, w województwie dolnośląskim u podnóża Karkonoszy i Rudaw Janowickich. Występuje tu duża ilość słonecznych dni i czyste powietrze. Teren górski i korzystne warunki pogodowe zapewniają wypoczywającym tu turystom dobre samopoczucie. Miasto posiada status uzdrowiska.

Kowary mają 500-letnią bogatą historię, której możemy doświadczyć spacerując po wyłączonej z ruchu Starówce. Centralne miejsce zajmuje odremontowany barokowy Ratusz z Salą Rajców Miejskich. Możemy zwiedzić Dom Tradycji Miasta oraz Kościół Parafialny skąd idąc dalej kamiennym mostem z figurą Św. Jana Nepomucena nad rzeką Jedlicą wzdłuż kamieniczek i zabudowań byłej fabryki dywanów dotrzemy do Nowego Dworu. Stąd już blisko do naszej dzielnicy Wojków, gdzie możemy podziwiać architekturę i otoczenie parkowe dwóch szpitali sanatoryjnych z początków XX wieku – Bukowiec i Wysoka Łąka.

W Kowarach i okolicy jest wiele atrakcji turystycznych, wśród których najczęściej odwiedzane są Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska oraz Sztolnie i Kowarskie Kopalnie – podziemne trasy turystyczne. Okolice miasta otacza gęsta sieć szlaków turystyki pieszej i rowerowej, znajdziemy tu również ścieżki dydaktyczne: Zielone Karkonosze, Szlakiem Tradycji Górniczych oraz leśna ścieżka przyrodniczo-edukacyjna Jedlinki. Organizowane są cykliczne imprezy jak Międzynarodowy Zjazd Saniami Rogatymi, Dni Kowar i Rajd Kolarski Kowary – Okraj. Miasto znane jest również jako doskonałe miejsce do uprawiania sportów lotniczych – paralotniarstwa.

Bezpośrednio z ośrodka WOJKÓW jest szlak turystyczny na szczyt SKALNIK 946 m n.p.m. skąd rozpościera się malownicza panorama Kotliny Jeleniogórskiej i Karkonoszy. Szczyt należy do Korony Gór Polski, czyli najwyższych szczytów pasm górskich Polski.

Zachęcamy do przyjazdu !!!!

do góry